Pamiętaj o wiedzy!

Schemat żywienia niemowląt karmionych sztucznie

niemowlakWielu rodziców zastanawia się kiedy najlepiej zacząć wprowadzać nowe dania do diety swojego malucha, jaka powinny mieć konsystencję, z czego powinny się składać. Na szczęście w dzisiejszych czasach mamy wiele sprawdzonych schematów żywienia niemowląt, które z pewnością sprawdzą się u każdego malucha. Jak wygląda rozszerzanie diety u dzieci karmionych sztucznie?

Do 6 miesiąca życia

Na początku podajemy tylko mleko modyfikowane początkowe 6 – 7 razy, później zmniejszamy ilość posiłków na rzecz ich wielkości. Każde dziecko jest inne więc zjada też inne ilości mleka, jednak warto kontrolować, aby nie przekarmiać malucha. W piątym miesiącu życia dziecka wprowadzamy ok. 180 ml przecieru jarzynowego bądź zupki warzywnej (z marchewki i ziemniaka) oraz 150 – 180 ml kleiku ryżowego, kukurydzianego lub kaszki bezglutenowej. W szóstym miesiącu do zupki dokładamy mięso z indyka lub królika – ugotowane osobno, a 1 – 2 razy w tygodniu mięso zastępujemy rybą – w ilości 2 łyżeczek (po posiekaniu). Zupkę zagęszczamy 1 łyżeczką kaszki pszennej.

Od 7 do 12 miesiąca życia

W siódmym miesiącu życia dziecka dalej 2 razy dziennie podajemy mleko modyfikowane następne z dodatkiem 1 łyżeczki kaszki bezglutenowej lub 1 łyżeczki kaszki manny. Do zupki dodajemy 1/2 żółtka ugotowanego na twardo. W kolejnych miesiącach dodajemy nowe owoce i warzywa. W dziewiątym miesiącu możemy podać dziecku suchary, biszkopty, chrupki kukurydziane. Dopiero ok. 11-12 miesiąca podajemy małe ilości pieczywa, cytrusów i wędliny.

2 komentarzy na temat Schemat żywienia niemowląt karmionych sztucznie

 1. MoniaJarosinska
  30 czerwca 2013 o 22:45 (3 lata ago)

  W koncu sukces, zrzucilam 8 kg, probowalam juz naprawde wszystkiego, w koncu znalazlam w necie artykul o tabletkach na odchudzanie, postanowilam zamowic. Codziennie jedna tabletka plus troche ruchu (jazda na rowerze do pracy) no i prosze sukces. Strony nie pamietam ale wpiszcie sobie w google – nadwaga to juz mnie nie dotyczy

  Odpowiedz
  • admin
   11 lipca 2013 o 12:52 (3 lata ago)

   Świetnie, gratuluję, ale jaki ma to związek ze schematem żywienia niemowląt karmionych sztucznie?

   Odpowiedz

Zostaw komentarz